18 cze Jak wyczyścić BIK po upadłości konsumenckiej
Czym jest Biuro Informacji Kredytowej?
Biuro Informacji Kredytowej (BIK) zostało powołane przez Związek Banków Polskich i prywatne banki, którego zadaniem jest gromadzenie i udostępnianie danych kredytobiorców zawierających ich pełną historię długów wraz z terminami spłat dostarczaną przez banki, SKOK-i oraz inne podmioty finansowe.
Dane te są udostępniane dla innych podmiotów, które weryfikują informację o sytuacji finansowej klientów.
Dostęp do bazy BIK
Osoby, które rozważają ogłoszenie upadłości konsumenckiej, mające kłopot z policzeniem wszystkich swoich długów mogą wykupić dostęp do bazy BIK i dzięki temu uzyskać historię należności w postaci raportu.
Kolejnym krokiem jest ogłoszenie upadłości i uregulowanie długów.
Jednak nie oznacza to automatycznie „wyczyszczenia historii dłużnika”, czyli usunięcia danych z bazy BIK.
Usunięcie danych z bazy BIK
Regulacje prawne nie dopuszczają możliwości całkowitego usunięcia danych z bazy BIK, z wyjątkiem wpisów zawierających błędy, nieprawdziwe lub przedawnione dane.
Należności zostają odnotowane jako spłacone, jednak pełna informacja o długach nie jest usuwana z raportu, a ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie poprawia zdolności kredytowej klienta.
Kiedy można wyczyścić historię kredytową?
BIURO INFORMACJI KREDYTOWEJ podaje 3 sytuacje, kiedy można wyczyścić historię kredytową:
- jeżeli kredyt został spłacony w terminie, to wyczyszczenie historii w BIK jest możliwe poprzez cofnięcie zgody na przetwarzanie informacji przez kredytodawcę,
- minęło 5 lat od daty spłaty kredytu niezapłaconego w terminie do 60 dni – można wyczyścić niekorzystne informacje dotyczące zobowiązań kredytobiorcy,
- w bazie danych są nieaktualne lub nieprawdziwe informacje dotyczące zobowiązań kredytobiorcy.
Zainteresowany powinien samodzielnie złożyć wniosek o wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych lub wnioskować o wyczyszczenie z błędnych, nieprawdziwych danych.
Proces czyszczenia historii BIK
Złożenie wniosku o wyczyszczenie historii jest także zasadne, gdy bank lub inny podmiot finansowy poinformował BIK o nieterminowej spłacie przed upływem 60 dni opóźnienia i 30 dni od wysłania upomnienia o zapłacie.
Proces czyszczenia historii kredytowej BIK jest następujący:
- należy zamówić raport na oficjalnej stronie Biura Informacji Kredytowej (raport jest dostępny bezpłatnie),
- przeanalizować poprawność informacji zawartych w raporcie oraz zaległości w spłaconych już zobowiązaniach,
- wysłać wniosek do banku, instytucji finansowej, która dokonała wpisu o zaległościach do BIK, następnie poczekać na odpowiedź 30 dni (jeśli nie uzyskamy w tym czasie odpowiedzi to można uznać, że wniosek został pozytywnie rozstrzygnięty)
- ostatni krok to wysyłka listem poleconym pisma do BIK.