Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne to gałąź prawa, która reguluje stosunki między małżonkami oraz rodzicami i dziećmi. W jego zakres wchodzi również ustanowienie obowiązków alimentacyjnych oraz dochodzenie wszelkich spraw związanych z pojęciem rodziny i opieki nad małoletnimi.

Prawo rodzinne reguluje takie sprawy jak:

  • obowiązki małżonka – to ustanowione wspólne zasady pożycia małżeńskiego, wzajemna pomoc i wierność; według prawa to także współdziałanie na rzecz dobra rodziny; niewywiązywanie się z obowiązków małżeńskich jest podstawą do orzeczenia trwałego rozpadu pożycia i wszczęcia postępowania rozwodowego;
  • odpowiedzialność małżonków za zobowiązania – prawo rodzinne w sprawach rozwodowych reguluje odpowiedzialność majątkową za prowadzenie codziennych spraw związanych z utrzymaniem rodziny; wszelkie inne zobowiązania zaciągnięte bez wiedzy małżonka, takie jak długi i kredyty, nie są tu brane pod uwagę; w przypadku orzeczenia rozwodu sąd orzeka o władzy rodzicielskiej i kontaktach z dzieckiem oraz wysokości kosztów ponoszonych przez obojga rodziców na rzecz wychowania dziecka, a także reguluje alimenty, które mają zostać zasądzone na małoletnich;
  • alimenty dla małżonka – prawo opiekuńcze reguluje także zasady przyznawania świadczeń alimentacyjnych na rzecz byłego małżonka; jeżeli dojdzie do orzeczenia o winie, małżonek jest zobowiązany do wypłaty alimentów, w momencie, gdy rozwód wpłynął na znaczne pogorszenie statusu materialnego rodziny;
  • zobowiązania kredytowe po rozwodzie – prawo stanowi także zasady, na jakich ma zostać spłacona hipoteka oraz inne zadłużenia zaciągnięte przez obojga małżonków przed ustaniem małżeństwa.

Prawo rodzinne zajmuje się wszystkimi sprawami, które należy uregulować po rozwodzie, uwzględniając przy tym dobro dzieci oraz sytuację materialną rodziny. Alimenty oraz inne zobowiązania finansowe ustalane się na podstawie sytuacji materialnej oraz wcześniejszego poziomu życia.

Adwokat rodzinny – Gliwice

Nasza kancelaria adwokacka specjalizuje się w prowadzeniu spraw, na które składa się prawo opiekuńcze i rodzinne. Świadczymy kompleksową pomoc, kierując się przy tym zasadami prawa oraz etyką zawodową. Nasz adwokat rodzinny, dzięki swojemu doświadczeniu i kompetencjom, jest w stanie poprowadzić sprawę w taki sposób, aby jej zakończenie było satysfakcjonujące dla klienta. Prawnik bierze pod uwagę wszystkie okoliczności, które mają znaczenie dla przewodu sądowego, kierując się jednocześnie obiektywizmem i praworządnością.

Na ofertę naszej kancelarii składa się:

  • porada prawna,
  • przygotowanie planów wychowawczych,
  • uczestniczenie w mediacjach,
  • reprezentacja przed sądem,
  • kompletowanie dokumentacji.

Ze względu na szereg obowiązków, które reguluje prawo opiekuńcze, nasz adwokat rodzinny indywidualnie podejdzie do każdej sytuacji, szukając z niej najlepszego wyjścia. W sprawach rozwodowych, alimentacyjnych i opiekuńczych jesteśmy do Państwa stałej dyspozycji w naszej kancelarii. Prawnik przygotuje niezbędne dokumenty oraz wnioski, odciążając tym samym Państwa w trudnej sytuacji jaką jest rozwód. Adwokat rodzinny przyjmuje na terenie miasta Gliwice, zapraszamy do współpracy.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi naszymi usługami w zakresie: prawo spadkowe, zniesienie wspólności majątkowej, podział majątku, pozew o alimenty, odszkodowania, ustalenie praw rodzicielskich, pozew o separację, zachowek, rozwód.

Wybierz artykuł, aby dowiedzieć się więcej

witamy w naszej kancelarii

Skontaktuj się z nami

GODZINY PRACY KANCELARII

Poniedziałek od 8:00 do 17:00
Wtorek od 8:00 do 17:00
Środa od 8:00 do 17:00
Czwartek od 8:00 do 17:00
Piątek od 8:00 do 13:00