Pojęcie szkody górniczej nie zostało wprost zdefiniowane w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze. Art. 144 ww. ustawy wspomina jedynie o zagrożeniach spowodowanych ruchem zakładu górniczego i szkodzie nim wyrządzonej.
Chcąc zdefiniować szkodę górniczą jedynie w oparciu o ww. ustawę należałoby przyjąć, iż szkodą górniczą jest szkoda wyrządzona ruchem zakładu górniczego. Poprzez szkodę należy rozumieć uszczerbek o charakterze majątkowym i niemajątkowym, dotykający poszkodowanego wbrew jego woli, w formie straty, którą poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby szkoda nie została mu wyrządzona.
Szkody górnicze są wynikiem różnych procesów górniczych, w tym wydobyci m.in. węgla czy innych surowców mineralnych. Nie pozostają one obojętne dla środowiska naturalnego powodując osiadanie terenu, erozje gleb, zanieczyszczenie czy obniżenie wód gruntowych. Ponadto istotnie wpływają na krajobraz przyczyniając się do jego degradacji. Działalność górnicza nie pozostaje bez znaczenia do mieszkańców terenów objętych jej działalnością. Medialnym przykładem pozostaje Trzebinia, w której doszło do powstania zapadlisk, które pochłonęły m.in. część cmentarza. Skutki działalności górniczej mogą wpłynąć na stan budynków, powodując ich pękanie, osiadania a skrajnych wypadkach także zapadanie.
Zgodnie z art. 146 ustawy Prawo geologiczne i górnicze odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca prowadzący działalność górniczą, w skutek której nastąpiła szkoda oraz inny podmiot prowadzący działalność regulowaną ustawą, nawet jeżeli nie stosuję się do niego przepisów dotyczących ruchu zakładu górniczego.
W przypadku, gdy nie istnieje przedsiębiorca odpowiedzialny za szkodę ani jego następca prawny odpowiada za nią Skarb Państwa reprezentowany przez właściwy organ.
Solidarnie z przedsiębiorcą odpowiedzialność ponoszą podmioty trudniące się zawodowo wykonywaniem powierzonych im przez tego przedsiębiorcę czynności.
Należy pamiętać, że odpowiedzialność może być różna w zależności od rodzaju szkody. Art. 144 ustawy Prawo geologiczne i górnicze stosuję się do szkód mienia wyrządzonych właścicielowi lub osobie, której przysługują inne prawa majątkowe. W przypadku szkód niemajątkowych (np. na osobie) oraz gdy doszło do szkody na mieniu spowodowanej działaniem zakładu górniczego prowadzonym niezgodnie z przepisami ww. ustawy, zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu Cywilnego.
Kancelaria Adwokacka
Adwokat Eliza Dąbrowska
eliza@adwokaci-dabrowscy.pl
kom. +48 664 002 412
Poniedziałek od 8:00 do 17:00
Wtorek od 8:00 do 17:00
Środa od 8:00 do 17:00
Czwartek od 8:00 do 17:00
Piątek od 8:00 do 13:00