Jak wybrać adwokata – czym się kierować?

Jak wybrać adwokata – czym się kierować?

Znalezienie dobrego adwokata nie jest szczególnie trudne, może jednak zająć trochę czasu i wymagać zaangażowania. Przed wyborem kancelarii warto, żebyś wiedział jakimi cechami powinien się odznaczać dobry adwokat i na jakie aspekty oferty usług prawnych zwracać uwagę.

Podstawową kwestią przy wyborze adwokata powinna być specjalizacja. To ona decyduje o tym, czy dany adwokat posiada wiedzę i kompetencje niezbędne do obsługi konkretnej sprawy. Specjalizacji w zakresie prawa jest naprawdę dużo. Adwokacji zajmują się prawem karnym, cywilnym, gospodarczym, rodzinnym, prawem pracy. To, do którego zwrócisz się o pomoc powinno być podyktowane charakterem sprawy. Specjalista od rozwodów niekoniecznie musi być dobrym adwokatem od odszkodowań i odwrotnie. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Cechy wyróżniające dobrego adwokata

Przy wyborze adwokata z pewnością warto zwrócić uwagę na:

  • kompetencje formalne,
  • doświadczenie,
  • zaangażowanie,
  • rzetelne podejście do zleconych spraw.

Niestety większości z tych cech nie jesteśmy w stanie ocenić przed nawiązaniem współpracy z danym adwokatem czy kancelarią. Dlatego podczas wyboru adwokata bardzo pomocne mogą się okazać rekomendacje dotychczasowych klientów. Możemy zarówno wybrać adwokata z polecenia kogoś znajomego lub prawnika cieszącego się pozytywnymi opiniami na forach internetowych.

Co do zasady, dobra kancelaria adwokacka ma dobre opinie online. Jednak nawet w przypadku dobrych kancelarii mogą się zdarzyć, mówiąc potocznie, pojedyncze negatywy. Nie należy się nimi zniechęcać. Praca z drugim człowiekiem wiąże się z ryzykiem nieporozumienia, stąd kilka negatywnych opinii na kilkadziesiąt czy kilkaset pozytywnych nie świadczy o niskiej jakości oferowanych usług.

Pierwsze spotkanie z adwokatem: Kontakt osobisty jest bardzo ważny

W ostatnim czasie coraz więcej spraw załatwiamy za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość. Kancelarie adwokackie, podobnie jak inni usługodawcy podążają za tym trendem i coraz częściej oferują doradztwo prawne online. Jeśli jednak zależy nam na czymś więcej niż uzyskaniu porady prawnej, przed podpisaniem umowy warto umówić się na spotkanie z wybranym adwokatem. Takie spotkanie to okazja do poznania się i przekonania o tym, czy mamy szansę oprzeć naszą współpracę o dobry kontakt, zaufanie i zrozumienie. Wzajemne zrozumienie jest bardzo ważne, zwłaszcza w sytuacji, w której powierzamy obcej osobie swoje sprawy i interesy.

Oczywiście nie tylko sympatia i zrozumienie są ważne. W naszym kontakcie z adwokatem najważniejsze jest zaufanie i jasna komunikacja. Przed pierwszym spotkaniem z adwokatem warto przygotować listę pytań i wątpliwości dotyczących naszej sprawy. Dobry adwokat rzetelnie i chętnie odpowie na nasze pytania. Jeśli z jakiegoś powodu, nie czujesz się komfortowo zadając pytania adwokatowi lub nie chce on Ci udzielić na nie odpowiedzi to znak, żeby poszukać innej kancelarii.

Wybór adwokata: Najważniejsze kwestie

Wybierając adwokata w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na specjalizację i kompetencje. Następnie na opinie wcześniejszych klientów. To dzięki nim możemy ocenić zaangażowanie i rzetelność danej kancelarii oraz jej skuteczność. Przed podpisaniem umowy warto spotkać się z wybranym adwokatem osobiście. Jeśli kontakt osobisty nasunie jakiekolwiek wątpliwości w kwestii trafności wyboru adwokata/kancelarii, warto rozważyć wybór kogoś innego.