Ile trwa rozwód?

Ile trwa rozwód?

Decydując się na zakończenie małżeństwa chcielibyśmy mieć postepowanie procesowe jak najszybciej za sobą. Tymczasem batalie sądowe mogą się toczyć latami. Ile trwa rozwód? Od czego to zależy?

Najszybszym sposobem na zakończenie małżeństwa jest rozwód bez orzekania o winie. W tym przypadku sąd nie orzeka o winie jednej ze stron, dlatego do ustalenia rozpadu małżeństwa wystarczy przesłuchanie obu małżonków. Co ważne, oboje muszą być zgodni, co do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. W przeciwnym razie sąd może zarządzić mediacje, odroczyć postępowanie lub je zawiesić. Sprawdźmy, ile szacunkowo trwa rozwód bez orzekania o winie i co wpływa na długość rozprawy.

Od czego zależy długość rozprawy rozwodowej?

Jak nietrudno się domyślić o długości rozprawy rozwodowej decydują kwestie sporne. Im jest ich więcej, tym dłużej toczy się postępowanie. Jeśli skłóceniu małżonkowie nie potrafią dojść do porozumienia, postępowanie może ciągnąć się latami. Najkrótszy rozwód to taki, kiedy małżonkowie wypracowali wspólne stanowisko we wszystkich istotnych sprawach poruszanych podczas postępowania rozwodowego:

  • co do trwałego i zupełnego rozpadu pożycia małżeńskiego,
  • co do opieki nad dziećmi i wysokości alimentów,
  • co do podziału majątku wspólnego.

Porozumienie stron w najważniejszych kwestiach pozwala szynko zakończyć proces, co w wielu przypadkach skutkuje zapadnięciem wyroku już na pierwszej rozprawie.

Jak kwestie formalne wpływają na długość rozprawy rozwodowej?

W praktyce okazuje się, że zgodność współmałżonków to nie wszystko. Na czas trwania rozprawy rozwodowej wpływają również kwestie formalne. W tym celu należy zadbać o odpowiednie napisanie pozwu rozwodowego oraz przygotowanie odpowiedzi na pozew bez błędów formalnych i niejasności. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości (błędów, braków, niejasności), sąd wzywa do wyjaśnienia i uzupełnienia braków, co może skutkować nawet kilkutygodniowym opóźnieniem postępowania.

Jeśli nie czujemy się na siłach przygotować wniosek, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Adwokat sporządzi dla nas pozew rozwodowy zgodny z wymogami prawnymi.

O czym pamiętać przed pójściem do sądu?

Wiele osób sporządza pozew rozwodowy pod wpływem silnych emocji. To duży błąd, który na późniejszym etapie postępowania kosztuje nas czas i nerwy. Pozew jest kluczowym elementem każdego rozwodu. Jego prawidłowe sporządzenie może istotnie skrócić przebieg sprawy, dlatego w tej kwestii, jak już wspomnieliśmy, warto skorzystać ze wsparcia pełnomocnika.

Przed pójściem do sądu warto również ustalić wspólne stanowiska we wskazanych powyżej kwestiach. Małżonkowie mogą wypracować je wspólnie lub skorzystać ze wsparcia mediatora lub doradcy, który pomoże w wyborze najlepszych rozwiązań. Także przy podziale majątku wspólnego warto skorzystać z pomocy adwokata, który pomoże w oszacowaniu wartości majątku wspólnego i przygotowaniu harmonogramu spłaty małżonka, który zrzeka się prawa do nieruchomości mieszkalnej czy innego składnika majątku.