19 sty Ile kosztuje porada prawna?
W naszym życiu mogą się zdarzyć sytuacje, z którymi nie będziemy sobie w stanie poradzić. Najpewniej będą to sytuacje wymagające bardzo dobrej znajomości prawa. Wówczas, kiedy w grę wchodzi postępowanie spadkowe, niesłuszne oskarżenie lub rozwód z ustanowieniem opieki nad dziećmi warto skorzystać z profesjonalnej porady prawnej.
Porada prawna to usługa świadczona przez osoby z wykształceniem prawniczym. Usługa może mieć charakter pomocy bezpłatnej, jednak najczęściej sięgając po poradę prawną musimy się liczyć z koniecznością wniesienia opłaty. Ile kosztuje porada prawna? Jak wygląda w praktyce?
Porada prawna w praktyce: Jak to wygląda?
Wiele osób planujących zasięgnięcie porady prawnej zastanawia się nad przebiegiem całej procedury. Jako że większość z nas nie korzysta z porad prawnych na co dzień, usługa ta jest przedmiotem wielu domysłów, a nierzadko także obaw. W praktyce poradę prawną możemy porównać do konsultacji lekarskiej. Pierwszym krokiem jest umówienie się z prawnikiem. W zależności do wybranej kancelarii na spotkanie możemy się umówić telefonicznie, mailowo lub osobiście.
Sprawy natury prawnej, które konsultujemy z prawnikami różnią się od siebie pod względem złożoności. Dlatego może się zdarzyć, że przed spotkaniem adwokat będzie chciał uzyskać wgląd w dokumenty. Rozpoznanie sprawy jest kluczowe dla udzielenia rzetelnej porady prawnej. W przypadku mniej złożonych spraw, dokumenty możemy przedstawić podczas spotkania.
Jak przebiega spotkanie z adwokatem?
Spotkanie rozpoczyna się od przedstawienia problemu. Na początku musimy wyjaśnić osobie udzielającej porady prawnej wszystkie kwestie związane z konsultowaną sprawą. Na tym etapie możemy zostać poproszeni o przedstawienie dokumentów lub udzielenie odpowiedzi na konkretne pytania. Po uzyskaniu kompletu informacji adwokat może udzielić porady. Zazwyczaj składa się ona z przedstawienia wszystkich możliwości i wskazania tej, która – zdaniem prawnika – będzie dla nas najbardziej korzystna.
Porada prawna jako usługa opiera się na dialogu. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do poruszonych przez prawnika kwestii. W każdej chwili możemy zadać pytanie. Prawnicy przeważnie odpowiadają na pytania i udzielają kompleksowych informacji. Posługują się przy tym zrozumiałym dla nas językiem.
Ile kosztuje porada prawna?
Już wcześniej wspomnieliśmy o tym, że sprawy konsultowane podczas udzielania porad prawnych różnią się od siebie pod względem złożoności. Złożoność sprawy to jedna z kwestii decydujących o koszcie usługi. Od czego jeszcze zależy to, ile będziemy musieli zapłacić za poradę?
Niektóre kancelarie posługują się przygotowanym wcześniej cennikiem. Inne negocjują stawki z klientami uwzględniając przy tym:
- charakter sprawy,
- stopień skomplikowania sprawy,
- stawki minimalne wynikające z rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie.
Zgodnie ze wskazanym rozporządzeniem minimalny koszt porady prawnej wynosi 90 zł netto.